Megtalálta álmai lakását, de nem tudja milyen teendői vannak a lakásvásárlás során? Elveszett a jog útvesztőiben? Forduljon szakértő ügyvédhez Budapesten, forduljon hozzám, kössön adásvételi szerződést az ügyvédi irodámban!
1. Győzödjön meg az ingatlan adatairól!
Az ingatlan adatairól tulajdoni lap alapján győződhet meg legkönnyebben az alábbi módon:
- kérje el a tulajdonostól vagy keressen meg és lekérem Önnek Takarnet rendszeren keresztül a tulajdoni lapot és azonnal át is beszéljük, hogy a tulajdoni lap alapján kik az ingatlan tulajdonosai, terhelt-e az ingatlan és ha igen, az adott teher törlése hogyan, milyen módon lehetséges
2. Milyen dokumentumokat kérjen el, mielőtt bármilyen összeget (foglalóként) átadna?
- 30 napnál nem régebbi tulajdoni lap
- Energetikai tanúsítvány (erre néhány kivételtől eltekintve szükség lesz a szerződéskötéshez)
- Társasházi lakás esetén alapító okirat, szmsz
- Újonnan épülő ingatlan esetén építési engedély, alaprajz, használatbavételi engedély
- osztatlan közös tulajdonú ingatlan esetén használati megállapodás
- villamosbiztonsági felülvizsgálat (40/2017 (XII.4.) NGM rendelet alapján)
3. Győződjön meg az ingatlan állapotáról!
Célszerű szakember(ek)rel megnézetni az ingatlant, hogy a felújítás alatt vagy a beköltözés után ne érje kellemetlen meglepetés. Fontos, hogy az adott ingatlannak megfelelő, egyedi szerződés készüljön.
4. Számoljon előre az adásvétel költségeivel
Az Eladónak adófizetési, míg a vevőnek illetékfizetési kötelezettsége van, ez a főszabály. Azonban vannak esetek, amikor nem kell adót/illetéket fizetni, illetve csak kedvezményes összeg fizetése kötelező – szerződéskötés előtt átbeszéljük, hogy az Ön esetében van-e lehetőség kedvezmény/mentesség igénybevételére
5. Mi az a vételi szándéknyilatkozat? Érdemes-e megkötni?
Ez egy egyoldalú nyilatkozat, amiben a vevő vállalja, hogy az adott ingatlant megvásárolja, viszont nem mindegy, hogyan van megfogalmazva, milyen kötelezettségeket vállal benne a vevő. Ön tudja, mi a különbség például a foglaló és előleg között? Mielőtt aláírná, javaslom, hogy egyeztessünk a nyilatkozatról telefonon, hogy megfelelő tartalmú nyilatkozatot írjon alá és ne legyenek kellemetlen meglepetések.
Ha tetszik egy ingatlan keressen meg és kössön adásvételi szerződést a budapesti irodámban az eladóval rövid határidőn belül (így elkerülhető a vételi szándéknyilatkozat is akár).
A lakásvásárláshoz elengedhetetlen adásvételi szerződéskötés menetét külön cikkben írom le, ennek elolvasásához kattintson ide.
dr. Koltai Ildikó ügyvéd
06-30/691-3957