A védjegyoltalom a szellemi tulajdonjog egy kiemelten fontos eleme, amely biztosítja, hogy az adott védjegy jogosultja kizárólagos jogot élvezzen a védjegy használatára. A védjegyoltalom megvédi a jogosultat attól, hogy mások jogosulatlanul használják a védjegyét, és lehetővé teszi számára, hogy egyedi márkát építsen fel.

A védjegyoltalom alapján a jogosultnak kizárólagos joga van a védjegy használatára.

Védjegyoltalomban részesülhet minden olyan megjelölés, amely

alkalmas arra, hogy valamely árut vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások áruitól vagy szolgáltatásaitól; és

– a védjegylajstromban olyan módon ábrázolható, hogy a jogalkalmazó szervek és a nyilvánosság egyértelműen és pontosan meg tudják határozni a védjegybejelentő által igényelt, illetve a védjegyjogosult javára fennálló oltalom tárgyát.

A védjegyoltalom – a bejelentés napjára visszaható hatállyal – a lajstromozáskor keletkezik és a bejelentés napjától számított tíz évig tart. A védjegyoltalom további tíz-tíz éves időtartamra megújítható. Megújítás esetén az újabb oltalmi idő az előző oltalmi idő lejárati napját követő nappal kezdődik.

Hogyan kapható védjegyoltalom?

A védjegybejelentés kérelmet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához lehet elsősorban elektronikusan benyújtani, melyhez célszerű ügyvédi segítséget kérni. Miután a védjegybejelentési kérelem benyújtásra került a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala felé, úgy a hivatal egy átfogó kutatást végez a kérelemmel kapcsolatban. A bejelentést meghirdeti hivatalos lapjában és három hónapon belül felszólalásnak van helye a védjegybejelentéssel szemben. Amennyiben nem kerül sor felszólalásra, úgy a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a védjegybejelentés tárgyát képező megjelölést védjegyként lajstromozza.

A nemzeti védjegyoltalom megszerzésének lépései

  1. Előzetes kutatás (opcionális, de ajánlott)
    Érdemes előzetes kutatást végezni, hogy a bejelenteni kívánt védjegy ne sértse más korábbi védjegyjogait. Ez elkerülheti a későbbi jogvitákat.
  2. Bejelentési kérelem alapján eljárás indítása a SZTNH előtt
    A kérelmet a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához (SZTNH) kell benyújtani elektronikusan vagy papír alapon (az elektronikus úton történő benyújtás gyorsabb és költséghatékonyabb).
    A benyújtott kérelmet a hivatal formai és tartalmi szempontból is megvizsgálja. Ha a kérelem megfelel a jogszabályi követelményeknek, a hivatal meghirdeti azt a hivatalos lapjában.
  3. Felszólalási időszak
    A meghirdetéstől számított három hónapon belül harmadik felek felszólalást nyújthatnak be, ha úgy vélik, hogy a védjegy sérti jogaikat.
  4. Lajstromozás
    Amennyiben nem érkezik felszólalás vagy a felszólalás nem eredményezi a kérelem elutasítását, a védjegyet lajstromozzák és megkapjuk a védjegyokiratot.

Mit lehet tenni, ha valaki jogosulatlanul használja védjegyoltalommal rendelkező nevét vagy logóját?

Első körben javasolt egy ügyvédi felszólító levél kiküldése, melyet követően gyakran kiderül, hogy a bitorlás nem szándékos volt és a bitorló megadott határidőn belül megváltoztatja megtévesztő logóját/nevét.

Ha az ügyvédi levél alapján a bitorló nem változtat jogsértő magatartásán, akkor elkerülhetetlen a bírósági eljárás, melyhez érdemes ügyvéd segítségét kérni.

Miért érdemes ügyvéd segítségét kérni?

A védjegybejelentési folyamat és a jogi viták kezelése komplex jogi ismereteket és precizitást igényel.

Vegye fel velem a kapcsolatot, ha:

  • Új védjegyet szeretne bejegyeztetni,
  • Meglévő védjegyét szeretné megújítani, vagy
  • Valaki jogosulatlanul használja a védjegyét!

Vegye fel velem a kapcsolatot, ha védjegybejelentést szeretne tenni vagy valaki bitorolja nevét/logóját! Kapcsolat

error: Content is protected !!