A társasházközösségeket és tisztviselőiket sem bíróság, sem más szerv nem tartja nyilván, jelenleg csak a társasház, mint ingatlan szerepel az ingatlan-nyilvántartásban, a társasházi tisztségviselők pedig sehol. Jelenleg tehát nincsen olyan nyilvántartás, amelyből megtudhatnánk, hogy ki az, aki jogosult képviselni az adott társasházat, ezen a kaotikus helyzeten úgy segít a jogalkotó, hogy a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a társasházi közösség ügyintézését ellátó tevékenységet 2025. május 1. napjától csak akkor láthatja el, ha a tisztség keletkezésének tényét az ingatlanügyi hatóság a társasház törzslapjára bejegyezte. A közös képviselő regisztrációja, nyilvántartásba vétele alapvetően a társasház kötelezettsége, amelynek a szervezeti képviselő, azaz a közös képviselő tesz eleget.

 

Erről a Tht. 55/A. § (2) bekezdése és 64/A. §-a rendelkezik.

„55/A. § *  (1) A társasházi tisztségviselők nyilvántartásának célja, hogy a közösség ügyintézését ellátó tisztségviselők e törvényben meghatározott adatainak országosan nyilvános közzétételével megvalósuljon a társasházak működésének transzparenciája, a jegyző társasházak felett gyakorolt törvényességi felügyeletének hatékonysága biztosított legyen, továbbá a társasházak és a közösség jogait és kötelezettségeit érintő hatósági eljárások során a megfelelő kapcsolattartást elősegítse. (2) *  A közgyűlés által megválasztott közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet csak akkor láthat el, ha a tisztség keletkezésének tényét az ingatlanügyi hatóság – az erre irányuló kérelme alapján – az ingatlan-nyilvántartásba – a társasház törzslapra – bejegyezte.

64/A. § *  A közgyűlés által megválasztott közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke a közösség ügyintézését ellátó tevékenységet 2025. május 1. napjáig – nyilvántartásba vételtől függetlenül – elláthatja, ha a tevékenység végzésére való jogosultságát hitelt érdemlő módon igazolja.”

A nyilvántartásba vételi kötelezettség előírásával a jogalkotó három célt kíván elérni [Tht. 55/A. § (1) bekezdése]. Elsődleges cél az átláthatóság, amelyet egy közhiteles nyilvántartás létrehozásával kíván elérni, amely tartalmazza, hogy ki jogosult képviselni az adott társasházat; emellett fontos elősegíteni a törvényességi felügyeleti eljárások hatékonyságát; további célja a megfelelő kapcsolattartás elősegítése a társasházak és a közösség jogait és kötelezettségeit érintő hatósági eljárások során.

A közös képviselő nyilvántartásba vétele alapjául szolgáló közgyűlési jegyzőkönyvet ügyvédi ellenjegyzéssel szükséges ellátni.

 

A fenti ügyben is forduljon hozzám bizalommal elérhetőségeim bármelyikén!

Telefonon a 06-30-691-3957 számon vagy emailben az ugyved@drkoltaiildiko.hu email címen keresztül.

 

error: Content is protected !!